Wycieczka do Fabryki Bombek w Gnieźnie

Dzieci z grupy „Smerfy”, „Żabki” oraz „Motylki” wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Fabryki Bombek w Gnieźnie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek.
Jednym z etapów  zwiedzania była sala, w której pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione. W „lakierni” podpatrywaliśmy jak kulki nabierają pięknych barw, a w dziale „dekoracja” przyjrzeliśmy się jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory, które nabierają wyjątkowego i unikalnego wyglądu. Mieliśmy także okazję obejrzeć różnorodne ozdoby choinkowe na kilku wystawach. Były to ręczne arcydzieła!

Na zakończenie wycieczki wszystkie dzieci otrzymały bombki choinkowe z własnym imieniem.

DSCF5275 DSCF5276 DSCF5277 DSCF5278 DSCF5279 DSCF5280 DSCF5281 DSCF5282 DSCF5285 DSCF5287 DSCF5288 DSCF5289 DSCF5290 DSCF5291 DSCF5292 DSCF5293 DSCF5296 DSCF5298 DSCF5299 DSCF5300