METODY PRACY WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNEJ Z DZIEĆMI

„Dzieciom możemy dopomóc w nauce albo przez próby nauczania, albo przez wspomaganie ich wysiłków w trakcie procesu uczenia się. Powinniśmy zapewnić im wolność pozwalającą na samodzielne odkrywanie i uczenie się”

Naszym wychowankom proponujemy szeroki wachlarz zabaw i zajęć pobudzających twórczą aktywność, rozwój umysłowy i sprawność ruchową. Staramy się, aby każde dziecko miało poczucie odniesionego sukcesu i mogło budować pozytywny obraz własnego „Ja”. W tym celu w swojej pracy stosujemy metody tradycyjne oraz elementy metod aktywnych:

• Pedagogika zabawy (zabawy i gry wyzwalające aktywność i integrujące grupę);
  • Dziecięca matematyka E. Gruszczyk – Kolczyńskiej i E. Zielińskiej (najważniejsze są osobiste doświadczenia dziecka, stanowią one budulec, z którego dziecko tworzy pojęcia i kształtuje umiejętności)
  • Odimienna metoda nauki czytania – wprowadzenie dziecka w świat pisma Ireny Majchrzak (zapoznanie dzieci z tajnikami pisma zaczynając od własnego imienia, zapisanego na wizytówce)
  • Metoda C. Orffa i L. Labana ( zabawy polegające na rozwijaniu wrażliwości słuchowej        i koordynacji słuchowo – wzrokowo – ruchowej, w której wykorzystuje się muzykę oraz układy ruchowe inicjowane spontanicznie przez dzieci)
  • Elementy Ruchu Rozwijającego W. Sherborne (ćwiczenia gimnastyczne pozwalające dzieciom na poznanie własnego ciała i orientacji w przestrzeni)
  • Metoda aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss (przybliżenie dzieciom muzyki klasycznej poprzez „aktywne słuchanie”);
  • Drama (metoda edukacyjna i wychowawcza aktywizująca pracę dziecka, pozwala uruchomić wyobraźnię dziecka w sposób dostosowany do jego indywidualnych możliwości)
  • Techniki relaksacyjne, bajkoterapia, muzykoterapia ( pozwalają redukować stres, lęki, mają duży wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie)
  • szeroki wachlarz technik plastycznych
  • doświadczenia i zabawy badawcze
  • burza mózgów, metody projektu

Każdy nauczyciel, który prowadzi pracę wychowawczo – dydaktyczną, przy wyborze metody pracy kieruje się przede wszystkim: indywidualnymi możliwościami rozwojowymi każdego dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem, skutecznością, własnym doświadczeniem, potrzebami, upodobaniami i zainteresowaniami dzieci.
Zajęcia prowadzimy w zależności od potrzeb: z całą grupą, małych zespołach, indywidualnie.

Zajęcia dodatkowe opłacane są z budżetu przedszkola:

• język angielski – Ilona Mesnerowicz
  • religia – Beata Dudkiewicz
  • zajęcia muzyczno- taneczne -Beata Wróblewska, Karolina Radniecka

Dzieci mają możliwość korzystania z nieodpłatnej pomocy psychologiczno – pedagogicznej organizowanej przez przedszkole:

• logopedia – 6 godzin/ tydzień –  Justyna Kruk

Nauczyciele zatrudnieni w przedszkolu posiadają dodatkowe kwalifikacje w zakresie:

• Oligofrenopedagogika – Ewa Kasprzak i Beata Mietlicka
  • Terapia pedagogiczna- Karolina Radniecka
  • Zajęć korekcyjno- kompensacyjne – Beata Mietlicka
  • Logopedia – Justyna Kruk, Beata Mietlicka

W ramach współpracy z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną we Wrześni – dzieci, rodzice oraz nauczyciele mogą korzystać z pomocy psychologa i pedagoga.

Odpłatność za przedszkole:

Rodzice uiszczają należność za pobyt dziecka w przedszkolu powyżej 5 godz. dziennie. Dzieci mogą korzystać odpłatnie z trzech posiłków:

• Śniadanie – 1,50 zł – godz.8.30 – 9.00
  • Obiad – 2,50 zł  – godz.11.30 – 12.00
  • Podwieczorek – 1,00 zł  – godz.13.30 – 14.00

Ponadto oferujemy:

• Zajęcia adaptacyjne dla nowo przyjętych dzieci;
  • Konkursy;
  • Kiermasze;
  • Zajęcia otwarte dla rodziców;
  • Udział dzieci w lokalnych i ogólnopolskich programach edukacyjnych;
  • Imprezy i uroczystości dla dzieci i ich rodzin;
  • Ciekawe wycieczki;
  • Teatrzyki;
  • Współpraca ze środowiskiem lokalnym (Szkoła Podstawowa, Ośrodek Edukacji Leśnej w Czeszewie, Biblioteka Publiczna w Orzechowie, Policja, Straż Pożarna, MCK, itd.);
  • W ramach realizacji programu doradztwa zawodowego organizujemy dla dzieci spotkania z ciekawymi ludźmi (pszczelarz, leśnik, strażak, ratownik medyczny, weterynarz, itp. …)