=========================================

Szanowni Państwo,                                                                                                 Centrum Rozwoju Lokalnego wspólnie z psycholog Beatą Liwowską serdecznie zapraszają do obejrzenia najnowszego filmu edukacyjnego dla rodziców pt. „Rozwój dziecka”. Film powstał w ramach cyklu „CRL uczy rodziców”. 

Wszystkie filmy z cyklu „CRL uczy rodziców” dostępne są na stronie: wspierajmarzenia.pl

Kwestie omówione przez psycholog Beatę Liwowską:

 • Dostosowanie się do norm społecznych / warunków przedszkolnych / rówieśniczych
 • Adaptacja dziecka do warunków
 • Wchodzenie w grupę rówieśniczą
 • Zajęcia w grupie rówieśniczej i ich wpływ na rozwój dziecka
 • Odrzucenie dziecka przez rówieśników
 • Samokontrola / Dziecko nabywa umiejętności potrzebnych do pracy
 • Samodzielność / samoobsługa dziecka. Jak podejść do tego tematu? Kiedy jest na to czas?
 • Działania / aktywności, które wpływają na prawidłowy rozwój dziecka
 • Aktywność dziecka, hobby i zainteresowania. Dlaczego jest ważne i jak wpływa na rozwój?
 • Ograniczenia dotyczące telewizji, komputera, smartphone?a. Wpływ urządzeń elektronicznych na rozwój dziecka
 • Granice fizyczne i psychiczne dziecka, jak je szanować?
 • Lęk dziecięcy ? rodzaje i przyczyny powstawania zaburzeń lękowych i depresyjnych

========================================

PRACA ZDALNA

Informujemy, że ograniczona praca stacjonarna przedszkola zostaje przedłużona do dnia 18 kwietnia 2021 r.

Drodzy Rodzice,

Ze względu na konieczność zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa i związanym tym oficjalnym stanowiskiem MEN z dnia 25 marca 2021 r. informujemy, że:

 • Od 29 marca 2021r. do 09 kwietnia 2021r. ? Przedszkole zawiesza zajęcia dydaktyczno ? wychowawcze.
 • W czasie zawieszenia zajęć dydaktyczno- wychowawczych przedszkole będzie  realizowało swoje zadania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość
 • Nauczyciele będą kontaktować się z dziećmi za pośrednictwem poczty elektronicznej- oczywiście liczymy na Państwa współpracę w tym zakresie
 • Ustaliliśmy, że każdego dnia (od poniedziałku do piątku w pierwszym tygodniu i od wtorku do piątku- w drugim tygodniu) nauczyciele do godziny 12.00 wyślą e-mailem propozycje zajęć i zabaw dydaktyczno- wychowawczych dla Waszych dzieci
 • Zwracamy się z prośbą do Was Rodzice, abyście odczytywali swoim dzieciom treści wiadomości, zachęcali do wykonania proponowanych zadań.
 • z góry – DZIĘKUJEMY ZA POMOC
 • W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości nauczyciele – wychowawcy zapraszają do kontaktu (e-mailowego lub telefonicznego)

Pozostaję do Państwa dyspozycji

Beata Mietlicka, nr tel. 606 255 830

================================================

Informacja                                                                                              Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej we Wrześni

 

OFERTA WSPÓŁPRACY 

Szanowni Rodzice!

     Z uwagi na bardzo trudny okres dla społeczności szkolnej/przedszkolnej, spowodowany ograniczeniami wynikającymi z epidemii, w celu wsparcia placówek oświatowych w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna we Wrześni przygotowała ulotkę informacyjną oraz ofertę współpracy kierowaną do rodziców

(poniżej w załącznikach)

Ulotka A5 Pracownia Psychologiczno Pedagogiczna we Wrześni-1

Pismo dla rodziców 

————————————————————————————-

Rada Rodziców naszego przedszkola zakupiła w bieżącym roku szkolnym:

 • Urządzenie wielofunkcyjne czyszcząco- piorące firmy Karcher – 2.200,00 zł

 • Sprzęt nagłaśniający (dwa głośniki z subwooferem, cztery mikrofony)- 4.000,00 zł

 • dyplomy i książeczki dla tegorocznych nowych przedszkolaków na uroczystość pasowania oraz kolorowanki dla pozostałych dzieci z grup-284,00 zł

 • upominki dla wszystkich uczestników konkursu ?Jeż ? dziwny zwierz?

(50 kompletów kredek ołówkowych) ? 99,40 zł

 • Upominki świąteczne od Gwiazdora dla każdego przedszkolaka

 Serdecznie Dziękujemy za wsparcie i okazaną pomoc

Dyrektor, Pracownicy i Przedszkolaki

———————————————————————————————————–

Na prośbę PSSE we Wrześni, podaję informację dla rodziców:
I.
Jeżeli zachorowałeś na Covid 19 – uzyskaj od lekarza rodzinnego zwolnienie lekarskie L-4, przebywaj w izolacji domowej, Twoi domownicy objęci są kwarantanną domową.

Osobom objętym kwarantanną zostanie wydana decyzja administracyjna (poczta nie dostarcza korespondencji do adresatów na kwarantannie ? otrzymacie decyzję po jej zakończeniu).

Złóż oświadczenie u pracodawcy (telefonicznie lub e-mailowo) o tym, że przebywasz na kwarantannie.

Po odbyciu kwarantanny dostarcz otrzymaną decyzję o kwarantannie do pracodawcy (każdy domownik wg konieczności dostarcza kopię w/w decyzji).

II.
Jeśli jesteś rodzicem ucznia lub przedszkolaka który został objęty kwarantanną w związku z jego kontaktem z osobą zarażoną, również ty wraz z domownikami zostaniesz objęty kwarantanną na okres 10 dni liczonych od dnia następującego po dniu ostatniego kontaktu dziecka z chorym.

Przygotuj dane domowników (imiona, nazwiska, nr pesel, nr telefonów) i czekaj na kontakt telefoniczny z pracownikiem inspekcji. W razie dużej ilości takich spraw – bądź cierpliwy.

Złóż oświadczenie u pracodawcy (telefonicznie lub e-mailowo) o tym, że przebywasz na kwarantannie.

Zostanie wydana decyzja administracyjna o okresie kwarantanny (poczta nie dostarcza korespondencji do adresatów na kwarantannie ? otrzymacie decyzję po jej zakończeniu).

Po odbyciu kwarantanny dostarcz otrzymaną decyzję o kwarantannie do pracodawcy (każdy domownik wg konieczności dostarcza kopię w/w decyzji).

Jeśli w okresie kwarantanny ktoś z domowników zaczyna mieć niepokojące objawy skontaktuj się z lekarzem prowadzącym w celu odbycia konsultacji. Lekarz zdecyduje o potrzebie wykonania testu.

Beata Mietlicka
Dyrektor Przedszkola ?Bajkowy Świat? w Orzechowie

 

 

DROGI RODZICU!

 1. Aby zapewnić dziecku odpowiednią opiekę podczas pobytu w przedszkolu, przekaż dyrektorowi lub nauczycielowi istotne informacje o stanie jego zdrowia, np. alergia
 2. Przyprowadź do przedszkola dziecko zdrowe- bez objawów chorobowych. Wykonaj w domu swojemu dziecku pomiar temperatury.
 3. Jeśli Twoje dziecko rozpoczyna edukację przedszkolną lub bardzo przeżywa rozstanie z Tobą i nie chce pożegnać się przed drzwiami przedszkola, możesz je odprowadzić do ?przestrzeni wspólnej? z zachowaniem zasady: 1 rodzic z dzieckiem/ dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/ dziećmi 2 metry, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk)
 4. Zadbaj o to, by Twoje dziecko do przedszkola było przyprowadzane i odbierane przez osoby zdrowe.
 5. Nie posyłaj dziecka do przedszkola, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
 6. Wyjaśnij dziecku, żeby nie zabierało do przedszkola zabawek ani innych niepotrzebnych przedmiotów.
 7. Regularnie przypominaj dziecku o podstawowych zasadach higieny. Podkreślaj, że powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na powitanie.
 8. Zwróć szczególną uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
 9. Pamiętaj, że Ty także powinieneś te zasady stosować, bo dziecko uczy się przez obserwację. Bądź dobrym przykładem dla swojego dziecka.   

==============================================================================

BUDOWANIE DOBRYCH RELACJI MIĘDZY NAUCZYCIELAMI I RODZICAMI

Relacje między rodzicami a nauczycielami w przedszkolu to sprawa wymagająca wiele taktu, zrozumienia, niejednokrotnie ustępstw i dostosowania się do oczekiwań i wymagań każdej ze stron.

 • CZY JEST PRZEPIS NA UDANE RELACJE?

Nie ma jednej, idealnej instrukcji, zarówno dla rodziców, jak i dla nauczycieli chcących nawiązać prawidłowe stosunki, które zaowocują zgodną współpracą dla dobra dzieci. Jednak można wyróżnić cztery filary, na których opiera się nauczycielsko-rodzicielska relacja i które odpowiednio zbudowane będą stanowić o stabilności i sile całej konstrukcji.

 • WYRÓŻNIAMY 4 FILARY UDANYCH RELACJI
 1. ZAUFANIE

Bez niego współpraca między rodzicami a nauczycielami nie ma racji bytu. Rodzice muszą zaufać nauczycielowi, że ten zaopiekuje się odpowiednio dzieckiem i maluch nie będzie siedział zapłakany, zasmarkany, głodny i stęskniony w kącie sali, jak to w wizjach troskliwej mamy bywa. Rozumiemy nerwy rodziców, wszak oddają swój największy skarb pod opiekę obcej osoby.

Na całe szczęście te obce osoby, zgodnie z wymaganiami i prawem oświatowym, nie są przypadkowymi przechodniami z ulicy, ale wykwalifikowanymi i wykształconymi nauczycielami, którzy znają się na swojej pracy i wiedzą jak postępować z dziećmi. Mało tego, są kontrolowane, sprawdzane i monitorowane przez nadzór pedagogiczny wewnątrz placówki i z kuratorium. Warto dodać, że są to fajne, normalne osoby, które swoją pracę wybrały nie z przypadku i naprawdę lubią spędzać czas z dzieciakami. Najważniejsze jest by nie bać się ze sobą rozmawiać i zadawać pytania, wyjaśniać wszystkie niejasności. Często nasz strach wynika z tego, że czegoś nie wiemy, nie znamy, wydaje nam się dziwne i niezrozumiałe, a poznanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania da nam więcej spokoju i pozwoli zaufać, że dziecko dobrze się bawi i żadna krzywda mu się nie dzieje.

 1. SZCZEROŚĆ

To chyba filar wszystkich relacji międzyludzkich, a w relacjach rodziców z nauczycielami szczerość jest podstawą, bez której trudno jest pomóc dziecku z jakimiś trudnościami i stworzyć optymalne warunki do rozwoju malucha. Nikt z nas nie lubi być oszukiwany, a kłamstwo prędzej czy później wyjdzie na jaw – na swych krótkich nóżkach daleko nie zajdzie. Nauczyciel oczywiście powinien szczerze informować rodziców o przebiegu dnia w przedszkolu, w zachowaniu dziecka i zauważonych postępach lub napotkanych trudnościach. Rodzic z kolei, powinien zgodnie z prawdą poinformować nauczyciela o sytuacji zdrowotnej, problemach wychowawczych czy niepokojących zachowaniach. 

My- nauczyciele – i tak to zauważymy i wychwycimy, więc udawanie, że „w domu wszystko jest ok”, albo że „musiał się tego nauczyć w przedszkolu” mija się z celem i tak naprawdę działa na niekorzyść dziecka. A przecież celem rodziców i wychowawców przedszkolnych jest to samo – dobro dziecka, rozwijanie jego zdolności i wspomaganie rozwoju. Oszukiwanie, unikanie problemu i wypieranie prawdy to działanie na krótki czas – z prawdą i tak, prędzej czy później, trzeba się będzie zmierzyć!

 1. CIERPLIWOŚĆ I WYROZUMIAŁOŚĆ

Wszystko dzieje się szybko, wszyscy gdzieś pędzą, śpieszą się i gonią za swoimi sprawami, ale w przedszkolu TRZEBA NIECO ZWOLNIĆ. Gdy chodzi o dziecko i jego rozwój należy uzbroić się w cierpliwość i zaopatrzyć w dużą dozę wyrozumiałości. Rodzicu – nie oczekuj, że w ciągu tygodnia nauczyciel zamieni twojego łobuziaka w anioła, nauczy go liczyć do 100 w trzech językach, płynnie czytać, jeść nożem i widelcem, śpiewać kilka piosenek i recytować wiersze na każdą okazję. Nie wymagaj, by pamiętał o wszystkich twoich prośbach (a bywa ich mnóstwo), był wiecznie w stanie hura-optymizmu i spełniał każde twoje życzenie – nie zapominaj, że ma pod opieką całą grupę maluchów i jest zwykłym, normalnym człowiekiem. My Nauczyciele wiemy, że Rodzice nie muszą wiedzieć wszystkiego od razu. Czasem dajemy Wam czas na wdrożenie się w życie przedszkola, poznanie rytmu dnia i panujących zasad. Nie oceniajcie nas, gdy o czymś zapomnimy, nie wychodźcie z założenia, że „to nie twoja sprawa”, postarajcie się stworzyć atmosferę zaufania, życzliwości i sympatii. Obie strony powinny dać sobie czas na wzajemne poznanie, rozmawiać ze sobą i po prostu być dla siebie ludzcy, życzliwi i wyrozumiali – to chyba nie jest aż tak trudne. Prawda?

 1. WSPÓŁDZIAŁANIE

Prawda jest taka, że nawet najlepszy nauczyciel i najwyśmienitsze metody i techniki wychowawcze nie dadzą oczekiwanych efektów, jeżeli nie będzie istniało wsparcie ze strony rodziców. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które mają trudności ze swoim zachowaniem lub potrzebują dodatkowych ćwiczeń, np. usprawniających ich motorykę lub przygotowujących do nauki czytania i pisania. Tylko współpraca i porozumienie między rodzicami dziecka a wychowawcą w przedszkolu daje najlepsze rezultaty i najlepiej wpływa na dziecko. Co jest potrzebne to takiej współpracy? Dobra wola – to na pewno, a oprócz niej zaufanie, szczerość i często gotowość na wprowadzenie zmian, nowych zasad i reguł lub zwrócenie się o pomoc do strony specjalisty. 

Nauczyciel musi być gotowy na dostosowanie się do potrzeb dziecka, wymagań ze strony rodziców i zastosowania w swojej pracy ewentualnych zaleceń od specjalistów. Często musi poszerzyć swoją wiedzę, uzyskać niezbędne informacje lub wziąć udział w jakiejś formie doskonalenia zawodowego, by w pełni wspierać i rozwijać dziecko. Rodzic powinien zaakceptować i uszanować zasady obowiązujące w przedszkolu, rytm dnia, panujące w placówce zwyczaje i tradycje, a także z uwagą przyjąć wskazówki i zalecenia nauczyciela.

Czasami bywa trudno, a obie strony muszą się ogromnie napracować i postarać, by pomóc dzieciakom w zaadaptowaniu, dobrym funkcjonowaniu w przedszkolu i rozwiązaniu jego ewentualnych problemów. Na szczęście efekty takich działań, w postaci szczęśliwego, uśmiechniętego dziecka, są satysfakcjonujące dla obu stron i warte każdego wysiłku 🙂